სსიპ ქ. თბილისის 72-ე საჯარო სკოლაში შეიქმნა მკითხველთა კლუბი. საინიციატივო ჯგუფის წევრები:
1. ფატმან მუსელიანი- ქართული ენისა და ლიტერატურის პედაგოგი
2. ნათია ჩაჩანიძე- ქართული ენისა და ლიტერატურის კათედრის ხელმძღვანელი
3. ევგენია ეისმონტი- რუსული ენისა და ლიტერატურის პედაგოგი
4. ქეთევან ქათამაძე- ქართული ენისა და ლიტერატურის პედაგოგი
5. ელისო გუგულაშვილი- ბიბლიოთეკარის თანაშემწე
6. ფირანგიზ გაჯიევი- ბიბლიოთეკარი
კლუბს აქვს წესდება, სამოქმედო გეგმა, ლოგო, სლოგანი.
წევრობის მსურველებმა უნდა შეავსონ განაცხადის ფორმა (იხ. თანდართული დოკუმენტი)
1. ფატმან მუსელიანი- ქართული ენისა და ლიტერატურის პედაგოგი
2. ნათია ჩაჩანიძე- ქართული ენისა და ლიტერატურის კათედრის ხელმძღვანელი
3. ევგენია ეისმონტი- რუსული ენისა და ლიტერატურის პედაგოგი
4. ქეთევან ქათამაძე- ქართული ენისა და ლიტერატურის პედაგოგი
5. ელისო გუგულაშვილი- ბიბლიოთეკარის თანაშემწე
6. ფირანგიზ გაჯიევი- ბიბლიოთეკარი
კლუბს აქვს წესდება, სამოქმედო გეგმა, ლოგო, სლოგანი.
წევრობის მსურველებმა უნდა შეავსონ განაცხადის ფორმა (იხ. თანდართული დოკუმენტი)
მკითხველის კლუბი
სკოლა- სსიპ ქალაქ თბილისის 72-ე საჯარო
პედაგოგი- ქეთევან ქათამაძე, ქართული ენა და ლიტერატურა
კლასი- მე-8
შეხვედრების სიხშირე- კვირაში ორჯერ, 1 საათი, 3 თვე, სულ-24 გაკვეთილი
მიმართულება-
საგნობრივი კომპეტენციების გაძლიერება, მედიაწიგნიერება, სამოქალაქო ცნობიერების ამაღლება;
მიზანი-
კითხვის, წერის, ზეპირმეტყველების უნარების დახვეწა, დისკუსიის წარმართვისა და საპრეზენტაციო
უნარების გაუმჯობესება, შემოქმედებითი მიდგომისა და კრიტიკული აზროვნების განვითარება;
აქტივობები:
დისკუსია, დებატები, აქტიური ლექცია, რეცენზიისა და გამოხმაურების წერა, მოთხრობის
გაგრძელება, პერსონაჟის ჩასმა სხვა ნაწარმოებში, თავისუფალი ესესა და ჩანახატის წერა,
ახალი ნაწარმოების შექმნა, ვიდეოფილმებისა და ტელესპექტაკლების ჩვენება, მათი განხილვა,
პარალელების გავლება, როლური თამაშები.
მოსალოდნელი
შედეგები: ჯგუფის ბლოგის შექმნა, სადაც მოსაზრებებს,რეცენზიებს, ესეებსა და ახალ ნაწარმოებებს
გამოვაქვეყნებთ პერიოდულად, სასკოლო ელექტრონული ჟურნალის გამოცემა, სპექტაკლის ჩვენება,
ზოგადი განათლებისა და თვალსაწიერის გაფართოება;
საჭირო
რესურსები- მხატვრული ლიტერატურა, ინტერნეტრესურსები,
მცირე ეპიზოდების დადგმისათვის საჭირო რეკვიზიტები,
დეკორაცია, კოსტიუმები, ფერადი ფურცლები, მარკერები.
სავარაუდო
თემატიკა, მწერლები, ნაწარმოებები-
·
ჯონათან სვიფტი -„კასრისზღაპარი“, „გულივერისმოგზაურობა“
·
ჯინ ვებსტერი- "გრძელფეხებამამილო"
·
ჰერმან მელვილი-„მობი დიკი“
·
ჯეკ ლონდონი- „თეთრი ეშვი“.
·
ნუგზარ შატაიძე-
მოთხრობები
·
კლაივ სტეპლ ლუისი- „ჯადოქრისდისწული“, „ლომი, კუდიანიდაგარდერობი“
·
აკა მორჩილაძე- „წიგნი“
· გურამ პეტრიაშვილი- ზღაპრები
·
დანიელ დეფო- "რობინზონკრუზო"
·
დათო ტურაშვილი- „ტყეების მეფე“,
„ჯინსების თაობა“
·
ჰარპერლი -"ნუმოკლავჯაფარას!"
·
ნუგზარ შატაიძე- მოთხრობები
·
გურამ პეტრიაშვილი- ზღაპრები
·
გრაფი ჩესტერფილდი- წერილები ვაჟიშვილს
·
რიჩარდ ბახი- "თოლიაჯონათანლივინგსტონი"
·
ანტუან სენტ ეგზიუპერი -"პატარაუფლისწული"
|
#
|
თემა
|
მიზანი
|
აქტივობა
|
საათი
|
რესურსი
|
|
1.
|
ანტუანსენტეგზიუპერი -"პატარაუფლისწული"
|
ზეპირმეტყველებისა და შემოქმედებითი უნარების დახვეწა
|
როლური თამაშები,
|
2
|
წიგნი, თვალასაჩინოება, ელრესურსები
|
|
2.
|
რიჩარდბახი- "თოლიაჯონათანლივინგსტონი"
|
კრიტიკული აზროვნებისა და წერის უნარების გაუმჯობესება
|
როლური თამაშები,ესე,
|
2
|
ვიდეოფილმი, წიგნი, ფერადი ფურცლები
|
|
3.
|
გრაფი ჩესტერფილდი- წერილები ვაჟიშვილს
|
ზეპირმეტყველების უნარების გაუმჯობესება
|
როლური თამაშები,
|
1
|
წიგნი, დეკორაცია,
|
|
4.
|
ჟიულვერნი-"კაპიტანგრანტისშვილები"
|
დისკუსია, დებატები, აქტიური ლექცია,
|
3
|
წიგნი, ვიდეოფილმი,
|
|
|
5.
|
ლუისკეროლი- ელისისსაოცრებათასამყაროში
|
საპრეზენტაციო უნარების გაუმჯობესება
|
პერსონაჟის ჩასმა სხვა მოთხრობაში,
|
2
|
წიგნი, ელრესურსები, პრეზენტაცია
|
|
6.
|
გურამ პეტრიაშვილი- ზღაპრები
|
შემოქმედებითი უნარის განვითარება
|
როლური თამაშები, რეცენზია,
ახალი ნაწარმოების შექმნა
|
1
|
წიგნი, დეკორაცია, რეკვიზიტი,
|
|
7.
|
დანელდეფო- "რობინზონკრუზო"
|
კითხვისა და ზეპირმეტყველების უნარების გაუმჯობესება
|
აქტიური ლექცია, თვალსაჩინოების მომზადება,
|
3
|
დეკორაცია, თვალსაჩინოება, წიგნი
|
|
8.
|
დენიელ კიზი- „ყვავილები
ელჯერნონისათვის“
|
ზეპირმეტყველებისა და თანაგანცდის უნარების განვითარება
|
საგაზეთო სტატია, როლური თამაშები, მოთხრობის გაგრძელება,
|
2
|
წიგნი, დეკორაცია, თვალსაჩინოება
|
|
9.
|
დათო ტურაშვილი- „ტყეების მეფე“/ „ჯინსების თაობა“
|
დისკუსიის უნარის გაუმჯობესება
|
დისკუსია, რეზენცია,
|
3
|
ელრესურსები, პრეზენტაცია, წიგნი,
|
|
10.
|
ჰარპერლი -"ნუმოკლავჯაფარას!"
|
კრიტიკული აზროვნების განვითარება, სამოქალაქო ცნობიერების ამაღლება,
|
როლური თამაშები, დებატები, სასამართლო,
|
3
|
წიგნი, დეკორაცია, ელრესურსები,
|
|
11.
|
ნუგზარ შატაიძე- მოთხრობები
|
წერის უნარის გაუმჯობესება
|
რეცენზია, საგაზეთო სტატიის
მომზადება
|
2
|
წიგნი, ფორმატები
|
მიზნები, რესურსები, აქტივობები არის სავარაუდო, დაიხვეწება
და დაზუსტდება მუშაობის პროცესში.